به بهانه مبارزه با داعش

نماینده مجلس ایران: باورمند به همکاری با طالبان هستیم

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران گفت‌وگوی این کشور با طالبان را در راستای حفظ ثبات در افغانستان و مقابله با توطئه با داعش عنوان کرد.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه نمانیده مجلس ایران

به گزارش افق به نقل از ایلنا، حشمت‌الله فلاحت‌پیشه روز دوشنبه به خبرگزاری ایلنا گفت که مذاکره به معنای به رسمیت شناختن و دوست شدن نیست ولی ممکن است به رفع اختلاف منتهی شود. با این حال او افزود که اختلافات و تنش‌های جدی ایران با طالبان به دلایل تاریخی از بین رفته است.

او با بیان این‌که در حال حاضر طالبان به یک قدرت در افغانستان تبدیل شده تاکید کرد، در شرایطی که موجودیت داعش با حمایت امریکا در افغانستان در حال شکل‌گیری است، ایران معتقد به همکاری با طالبان است.

آقای فلاحت‌پیشه هدف از گفت‌وگوی ایران با طالبان را در راستای حفظ ثبات در افغانستان و مقابله با توطئه بانیان داعش در این کشور عنوان کرد و خاطر نشان کرد که این مذاکره در هماهنگی کامل با دولت افغانستان صورت گرفته چرا که برای مقابله با تهدیدهای خارج از منطقه معتقدیم باید به افغانستان نزدیک شویم.

وزارت خارجه ایران دو هفته پیش اعلام کرد که هیاتی از طالبان افغانستان در تهران مذاکراتی را با عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه انجام داده‌اند. پیشتر علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران از انجام گفت‌وگو با مقام‌های طالبان در افغانستان خبر داده بود.

ایران همواره متهم به حمایت از گروه ترویستی طالبان در افغانستان هست. حضور کشورهای خارجی در افغانستان و حمایت از دولت کابل تهران را وادار کرده است که از مجرای طالبان حضور خارجی ها در افغانستان را تضعیف کند.

ایران در غرب کشور از طالبان حمایت همه جانبه می‌کند. در یک ماه اخیر نیز نمایندگان طالبان به تهران رفتند و با معاون سیاسی وزارت خارجه ایران دیدار کردند.

رقابت های منطقه ای ایران با کشورهای عربی که با طالبان رابطه‌ای نزدیک دارند از عوامل دیگری است که تهران را وادار به حمایت از گروه تروریستی طالبان در افغانستان کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *